Dokument o psychedelické žábě jde do kin

Dubnové projekce v kině Pilotů odstartují novou kapitolu dokumentu Bufo Alvarius – The Underground Secret. Po několika úspěšných autorských promítáních míří snímek do klasické filmové distribuce a do všech českých měst. Strhující audiovizuální dobrodružství a radikální svědectví o nejsilnějším známém přírodním psychedeliku, které produkuje žába Bufo Alvarius ze sonorské pouště, tak už bude moci shlédnout každý.

Bufo Alvarius – The Underground Secret je fascinující výpovědí skupiny psychonautů, která se za zkušeností s ropuchou coloradskou vydala do Jižní Ameriky. Kromě nich sdílí ve filmu osobní příběh s Bufo Alvarius zakladatel transpersonální psychologie Stanislav Grof spolu s lékařem a novodobým šamanem Octavio Rettigem, díky němuž mohlo ceremoniální kontakt s žabím tryptaminem 5-MeO-DMT prožít tisíce dobrovolníků po celém světě. Mnohým tato cesta daleko za hranice běžného vnímání změnila život.

Pouhá slova k interpretaci zkušenosti, kterou žába Bufo Alvarius dokáže zprostředkovat, nestačí. Proto jsme dokument pojali jako audiovizuální dobrodružství s působivou hudbou a s 3D animacemi inspirovanými vlastními prožitky s touto psychedelickou látkou. Původní záměr natočit reportáž postupně vygradoval do intenzivní filmové meditace o povaze vědomí a bytí. K dokonalosti, se kterou se „tam“ setkáte, to má stále daleko, ale takové už jsou možnosti naší reality – omezené,“ vysvětluje režisér a scénárista filmu Filip Záruba.

Producent Václav Dejčmar o novém filmu říká: Zkušenost s přírodními psychedeliky, jako je ayahuasca, u nás populární houby lysohlávky nebo nesmírně intenzivní Bufo Alvarius, je fascinující především pro svou univerzálnost. Naprosto odlišní lidé se z tripu nebo z ceremonie vrací s velmi podobným vhledem na povahu reality. A tento vhled nemá daleko ke slavnému popisu, který pronesl Martin Luther King ve svém vánočním kázání o míru v roce 1967, tedy přesně před padesáti lety: Musíme se spolu všichni naučit žít jako bratři anebo spolu všichni zahyneme jako blázni. V konečném důsledku jde o následující: Veškerý život je vzájemně propojen. Všichni jsme chyceni do sítě vzájemnosti, ze které nikdo z nás nemůže uniknout, jsme společně vetkáni do jediného roucha osudu. Takovou má náš vesmír strukturu.

Premiéra k oficiální distribuci filmu, kterou zajišťuje Pilot Film, proběhne v pražském kině Pilotů 5. a 6. dubna a to vždy od 19.45. Na čtvrteční projekci naváže diskuze s režisérem Filipem Zárubou a s klinickým psychologem a psychoterapeutem Mgr. Michaelem Vančurou na téma „Benefity a rizika psychedelik, možnosti jejich terapeutického využití“. Po pátečním promítání pak budou režisér Filip Záruba, dramaturg a producent filmu Václav Dejčmar a klinický psycholog a psychoterapeut Mgr. Michael Vančura diskutovat s diváky na téma „Rozšířené stavy vědomí a jejich potenciál pro osobnostní rozvoj“.

Vstupné: 250,-

Předprodej: www.kinopilotu.cz nebo pokladna kina Pilotů.

FILIP ZÁRUBA

Filip Záruba je jedním z průkopníků 3D animace v Čechách. Experimentovat s ní začal už v roce 1993, v pouhých 18 letech vytvořil své první 3D televizní znělky a reklamy pro Českou televizi. Po studiu na Filmové škole ve Zlíně se rozhodnul věnovat svému oboru skutečně profesionálně – jako kameraman, střihač, animátor a tvůrce speciálních filmových efektů spolupracoval na celé řadě reklam, filmů i videoklipů. Když se loni setkal s Octavio Rettigem a s medicínou Bufo Alvarius, rozhodnul se zúročit všechny své dosavadní zkušenosti a o této jedinečné metodě natočit autorský film. S partou dobrovolníků proto vyrazil do Kolumbie na cestu, která mnohým, i jemu samotnému, změnila život. Dokument BUFO ALVARIUS – THE UNDERGORUND SECRET je jeden z projektů spolku Asaya, kterému se Filip Záruba věnuje se svými přáteli a pod jehož jménem probíhají přednášky a workshopy zaměřené na transpersonální psychologii, šamanismus, jógu a mystiku. Další Filipovou velkou láskou je hudba – jako Sub.d.visionz stál v čele legendární ostravské crew Dvoika.troika a vyprodukoval celou řadu elektronických tracků. Část hudby složil také ke svému režijnímu debutu BUFO ALVARIUS – THE UNDERGROUND SECRET, vůbec prvnímu celovečernímu filmu o halucinogenní žábě na světě.

VÁCLAV DEJČMAR

Václav Dejčmar je ekonom, investor a filantrop. Je také spolumajitelem neziskového centra současného umění DOX Prague, které se řadí mezi přední soukromé galerie ve střední Evropě. Rád se zabývá investicemi do disruptivních projektů a myšlenek. V roce 2011 režíroval film I am fishead („Ryba smrdí od hlavy“) o roli psychopatů v byznysu a politice, který provokativním způsobem komentuje svět kolem nás. Bufo Alvarius – The Underground Secret je jeho druhý producentský počin.

STANISLAV GROF

Prof. MUDr. Stanislav Grof PhD. je psychiatr s více než padesátiletou zkušeností ve výzkumu léčebného, transformačního a heuristického potenciálu neobvyklých stavů vědomí. Je jedním ze zakladatelů a hlavních teoretiků transpersonální psychologie. MUDr. Grof stojí také za vznikem Mezinárodní transpersonální asociace (ITA), v níž po mnoho let působil jako její prezident. S manželkou Christinou vyvinul vysoce účinnou psychoterapeutickou a sebepoznávací metodu holotropního dýchání a zorganizoval velké mezinárodní konference transpersonální psychologie po celém světě (v roce 1992 i v Praze). Stále přednáší, vyučuje odborné výcvikové programy holotropního dýchání a transpersonální psychologie a je profesorem psychologie na Kalifornském institutu integrálních studií (CIIS) v San Francisku na katedře filosofie, kosmologie a vědomí. Doktor Stanislav Grof napsal více než 160 článků pro odborné časopisy a celou řadu knih, které byly přeloženy do mnoha světových jazyků. V češtině vyšly Dobrodružství sebeobjevování (Perla, 2000), Za hranice mozku (Perla, 1999), Kosmická hra (Perla, 1998), Holotropní vědomí (Perla, 1999), Psychologie budoucnosti (Perla, 2004), Nové perspektivy v psychiatrii a psychologii (Moraviapress, 2007), Když se nemožné stane (Práh, 2012), Lidské vědomí a tajemství smrti (Argo, 2009), Krize duchovního vývoje (Holos, 2016), Nesnadné hledání vlastního Já (Chvojka, 1999), Holotropní dýchání (Holos, 2011). Poslední tři tituly napsal s Christinou Grofovou. Pod záštitou Stanislava Grofa probíhá pravidelně v různých zemích světa Mezinárodní transpersonální konference, která se za účasti mnoha vědeckých kapacit naposledy konala v roce 2017 v Praze.

OCTAVIO RETTIG HINOJOSA

Doktor Rettig získal lékařský titul na University of Guadalajara v Mexiku. Poté, co objevil účinky přírodní psychedelické sloučeniny 5-MeO-DMT – sekretu z Bufo Alvarius, znovu představil tento silný léčebný nástroj kmenu Seri v Sonorské poušti, kde ropucha coloradská žije. Během let vyvinul unikátní neošamanskou metodu, jak s touto substancí co nejúčinněji a nejbezpečněji pracovat, za což si vysloužil i podporu původních obyvatel sonorské pouště a venezuelského domorodého kmene Piaora. Octavio Rettig je členem United Nations of Venezuela Association, které jeho práci poskytuje oficiální mezinárodní ochranu (Deklarace OSN o právech původních obyvatel). Dr. Rettig zkoumá odvěké užívání a terapeutický potenciál přírodních medicín a zároveň propaguje jejich zodpovědné užívání. Je autorem knihy The Toad of Dawn, 5-MeO-DMT and the Rise of Cosmic Consciousness. Během více než 7000 ceremonií s žabím sekretem pomohl k uzdravení z duševních a nejrůznějších zdravotních problémů mnoha lidem po celém světě. Jeho profesním cílem je usnadnit obecné pochopení léčebného potenciálu přírodních látek.