Světová premiéra filmu – Ostrava 11.1. Vesmír

Ve čtvrtek 11. ledna proběhne v ostravském kině Vesmír světová premiéra dokumentárního filmu Bufo Alvarius – The Underground Secret. Divákům nabídne strhující audiovizuální dobrodružství a radikální svědectví o nejsilnějším známém přírodním psychedeliku, které produkuje žába Bufo Alvarius ze sonorské pouště. Po projekci bude následovat diskuze s tvůrci a afterparty.

Bufo Alvarius – The Underground Secret je fascinující výpovědí skupiny psychonautů, která se za zkušeností s ropuchou coloradskou vydala do Jižní Ameriky. Kromě nich sdílí ve filmu osobní příběh s Bufo Alvarius zakladatel transpersonální psychologie Stanislav Grof spolu s lékařem a novodobým šamanem Octavio Rettigem, díky němuž mohlo ceremoniální kontakt s žabím tryptaminem 5-MeO-DMT prožít tisíce dobrovolníků po celém světě. Mnohým tato cesta daleko za hranice běžného vnímání změnila život.

Pouhá slova k interpretaci zkušenosti, kterou žába Bufo Alvarius dokáže zprostředkovat, nestačí. Proto jsme dokument pojali jako audiovizuální dobrodružství s působivou hudbou a s 3D animacemi inspirovanými vlastními prožitky s touto psychedelickou látkou. Původní záměr natočit reportáž postupně vygradoval do intenzivní filmové meditace o povaze vědomí a bytí. K dokonalosti, se kterou se „tam“ setkáte, to má stále daleko, ale takové už jsou možnosti naší reality – omezené,“ vysvětluje režisér a scénárista filmu Filip Záruba.

Bufo Alvarius – The Underground Secret je zatím nejlepší dokument o potenciálu užívání entheogenických medicín, především té žabí. Je to krásné mistrovské dílo o budoucnosti léků, jež se skrývají v samotné přírodě, na celém světě,“ komentuje film českých tvůrců Dr. Octavio Rettig.

Režisér Viliam Poltikovič, který se ve filmu také krátce objevuje, dodává: „Psychedelické látky provázejí a transformují lidstvo od nepaměti. Významnou, i když pozapomenutou historii mají i v Evropě. Stále se však o jejich obdivuhodných účincích otevřeně nemluví, jsou na hraně zákona. Film Filipa Záruby je sugestivním strhujícím obrazem i poselstvím nejsilnější známé psychoaktivní látky. Působivé filmové ztvárnění dává silný impulz k pozitivní změně, k možnosti pochopit jednotu, vstoupit do svobodného prostoru mimo pojmové kategorie, kde je možné vše – ať už se tam dostaneme cestou psychedelik nebo i bez nich.“

Producent Václav Dejčmar o novém filmu říká: Zkušenost s přírodními psychedeliky, jako je ayahuasca, u nás populární houby lysohlávky nebo nesmírně intenzivní Bufo Alvarius, je fascinující především pro svou univerzálnost. Naprosto odlišní lidé se z tripu nebo z ceremonie vrací s velmi podobným vhledem na povahu reality. A tento vhled nemá daleko ke slavnému popisu, který pronesl Martin Luther King ve svém vánočním kázání o míru v roce 1967, tedy přesně před padesáti lety: Musíme se spolu všichni naučit žít jako bratři anebo spolu všichni zahyneme jako blázni. V konečném důsledku jde o následující: Veškerý život je vzájemně propojen. Všichni jsme chyceni do sítě vzájemnosti, ze které nikdo z nás nemůže uniknout, jsme společně vetkáni do jediného roucha osudu. Takovou má náš vesmír strukturu.

Diskuze o Bufo Alvarius – The Underground Secret, která bude následovat po premiéře filmu, se zúčastní režisér Filip Záruba, dramaturg a producent filmu Václav Dejčmar a odborník na šamanismus Ondřej Bahník. Na afterparty v klubu Fabric pak zahrají jeden z autorů hudby Maok, IM Cyber, Globegg a další. Jejich vystoupení doprovodí videoprojekce s více 230 3D animacemi Filipa Záruby. Klub bude speciálně vyzdoben UV dekoracemi Ufo Bufo Teamu.

Vstupné: 250,- Kč v předprodeji na goout.cz a 300,- Kč na místě.

https://goo.gl/SveDFr

Vstupenka na premiéru 11. ledna zároveň platí jako vstupenka na afterparty. Projekce v kině Vesmír začne v 18:00 a afterparty ve Fabricu ve 21:00.

Pro více informací sledujte: https://www.facebook.com/events/1983438441944053/

Teaser filmu: https://www.youtube.com/watch?v=Xu8tHdgZmNM

Soundtrack k filmu (Maok – Galaxy): https://www.youtube.com/watch?v=212H6LlNyME