Máme hotový nový film a vydáváme knížku

Letošní nelehký rok jsme využili k tomu, abychom dotáhli dva projekty, které jsme s vámi už dlouho chtěli sdílet. Co nevidět publikujeme na internetu speciální film Bufo Alvarius – Reloaded. A na hithit.cz právě spouštíme crowdfundingovou kampaň ke knížce Ralpha Metznera “Ropucha a Jaguár – terénní zpráva o neoficiálním výzkumu vizionářské medicíny Bufo alvarius a 5-MeO-DMT”. Děkujeme vám za podporu, ostatně jako vždy, s vámi má naše práce skutečně smysl. Víc už prozradí v rozhovoru Filip Záruba.

Co můžou lidi očekávat od pokračování filmu Bufo Alvarius – The Underground Secret? 

Nejedná se o plnohodnotný film, druhý díl, který by mohl jít do kin nebo na filmové festivaly. Vnímáme to spíš jako bonusový materiál plný důležitých informací, které se do původního snímku nevešly, nebo jsme o nich tenkrát ani neměli ponětí. Proto bude film k dispozici zdarma. Mluvíme v něm o přípravách na ceremonii, jak během ní zajistit bezpečný set a setting, jaká přináší užití Bufa rizika, jak rozpoznat kvalitního facilitátora a jak takový zážitek úspěšně integrovat do života. Také diváky seznámíme s výsledky nejnovějších vědeckých výzkumů 5-MeO-DMT a Bufo alvarius. Neočekávejte tedy žádné filosofování, záběry z akce ani psychonauty – jen odborníky sdílející své vědomosti a zkušenosti z praxe.

Hrdinové Bufo Alvarius – Reloaded jsou tři experti – výzkumnice Malin Vedøy Uthaug, psychoterapeut a klinický psycholog Michael Vančura a odborník na šamanismus Ondřej Bahník. Proč jste oslovili právě je? 

Náš “velký” film Bufo Alvarius – The Underground Secret obletěl česká kina i velký kus světa. O žábě začali mluvit experti, psychonauti i lidé, kteří dosud měli k vizionářským medicínám daleko. Když už jednou otevřete velké téma tolika očím, cítíte zodpovědnost, neskončit závěrečnými filmovými titulky. Chcete, aby byla informovanost co nejkomplexnější. A tak jsme pořádali diskuze, vysvětlovali, sami neustále studovali, hledali nové zdroje, spojovali se s nejrůznějšími osobnostmi, kteří se psychedelickým látkám a rozšířeným stavům vědomí  odborně věnují. Michal, Ondřej i Malin jsou s námi na žabí misi nějakým způsobem od začátku, každý je v tom svém oboru nejlepší, jsou nám blízcí i lidsky, naprosto si věříme. Tohle všechno je pro nás nesmírně důležité, obzvlášť když kráčíme po tak křehké cestě. Malin je špičková mladá vědkyně, která kvůli svým studiím jezdí po celém světě, Michal je  obrovská kapacita, mimo jiné výjimečný a velmi zkušený průvodce pro integrace zkušeností s rozšířeným vědomím, diváci ho znají už z našeho celovečerního filmu, a Ondra rozumí šamanismu tak jako málokdo. I proto byl průvodcem našeho výletu do Kolumbie, kde to všechno začalo, a teď má ze své pozice k tématu hodně co říct.

      

Diváci tedy nemají očekávat zážitkovou jízdu, ale praktické informace, které jste světu tak nějak dlužili. Co nové 3D animace? A hudba?  

Pár nových animací jsem udělal a občas jsem jen trošku pozměnil ty z původního filmu. Na rozsáhlou tvorbu tentokrát nebyl rozpočet. 3D animace jsou totiž velmi náročný proces a buď jsme se museli uskromnit tady nebo by nemohl být film zdarma. A důležitější je, aby se ty informace dostaly ke každému. O hudbu se opět postarali Satori a Maok.

Jakou nejdůležitější message za vás Bufo Alvarius – Reloaded přináší?

5-MeO-DMT je silný transformační a sebepoznávací nástroj s obrovským potenciálem, ale bez pokory, opatrnosti a zodpovědnosti může být nebezpečné. 

Od uvedení filmu se psychedelická scéna významně proměnila. Z čeho máte největší radost a je něco, co vás naopak zklamalo? 

Největší radost máme z toho, že psychedelická renesance stále pokračuje a každým rokem přibývá mnoho nových slibných výzkumů. Kolem významných světových univerzit i soukromých firem a nadací vznikají další a další týmy, které odhalují, v čem všem nám psychedelické látky můžou být prospěšné. Pomalu ale jistě dochází k destigmatizaci a někde dokonce k dekriminalizaci psychedelik. V Česku díky Národnímu ústavu duševního zdraví, nadaci Neuron a Psyres probíhají výzkumy ayahuasky, psilocybinu a ketaminu. Byla dokonce založena první psychedelická klinika Psyon. To jsou všechno skvělé zprávy. Státní aparát je ale jinak bohužel svým myšlením pořád někde ve středověku a válka proti drogám pokračuje. Zrovna nedávno mě nadzvedla ze židle zpráva, že lidem, kteří u nás pořádali ceremonie s ayahuaskou, hrozí 10-18 let odnětí svobody a tisková mluvčí to doprovodila komentářem: „Je to droga, při užívání dochází k negativním projevům a účinkům na zdraví člověka“. To mi v roce 2020 přijde naprosto šokující. Máme k dispozici mnoho výzkumů, které zjistily naprostý opak. Ayahuaska má samozřejmě svá rizika a kontraindikace, ale to platí také pro jakýkoliv lék z lékárny.

Jaké další novinky teď s vaším týmem chystáte?

Už to slibujeme dlouho, ale konečně přišel správný čas. Vydáváme knihu Ralpha Metznera s názvem “Ropucha a Jaguár – terénní zpráva o neoficiálním výzkumu vizionářské medicíny Bufo alvarius a 5-MeO-DMT”. Ralph Metzner bohužel během naší práce na českém překladu zemřel a tak jsme se knihu rozhodli doplnit o doslov od jeho přátel Stanislava Grofa a Michaela Vančury, kteří s námi sdílí své vzpomínky na Ralpha a jeho ohromný přínos světu. Michael Vančura pak ještě přidal spoustu svých zajímavých postřehů o 5-MeO-DMT, setu a settingu, kontraindikacích a rizicích. Knihu vydáváme pomocí crowdfundingové kampaně na Hithit.cz, ve které si zájemci kromě knihy můžou objednat také originální dárky spojené s naším filmem a knihou: trička a mikiny s potiskem inspirovaným animacemi z filmu a nebo třeba USB disk s oběma Bufo filmy, bonusy a kompletním soundtrackem. V Kolumbii u kmene Inga a v Peru u kmene Shipibo jsme pak na zakázku nechali udělat náramky, náhrdelníky, dečky a rapé foukačky. Z toho máme velkou radost, protože výrobky jsou moc krásné a zároveň jsme tak v těchto nelehkých časech aspoň trochu finančně podpořili původní amazonské kmeny.

Vznik knihy můžete podpořit zde.

Za to vás chceme odměnit originálními dárky spojenými s našim filmem. Galerie dárků je k vidění zde.